KARVIJE

رتبه بندی 60 اقتصاد نوآور جهان

خلاصه‌ای از گزارش رتبه بندی 60 اقتصاد نوآور جهان در سال 2021

کره جنوبی در آخرین شاخص نوآوری بلومبرگ به جایگاه اول بازگشت، در حالی که ایالات متحده از 10 رتبه برتر که درحال حاضر مجموعه‌ای از کشورهای اروپایی است، سقوط کرد.
کره جنوبی تاج را از آلمان پس گرفت و آلمان به مقام چهارم سقوط کرد. این کشور آسیایی اکنون در بالای شاخص قرار دارد و سنگاپور و سوئیس هر یک با یک پله صعود به مقام دوم و سوم رسیدند.

گزارش رتبه بندی 60 اقتاد نواور

شاخص بلومبرگ ده‌ها معیار را با استفاده از هفت معیار وزنی برابر، از جمله هزینه تحقیق و توسعه، توانایی تولید و تمرکز شرکت‌های دولتی بر فناوری پیشرفته، تجزیه و تحلیل می‌کند. رتبه‌بندی سال 2021، جهانی را نشان می‌دهد که در مبارزه با Covid-19 مفهوم نوآوری را به منصه ظهور رسانده است (از تلاش‌های دولت برای مهار همه‌گیری، به زیرساخت‌های دیجیتال که به اقتصادها امکان می‌دهد از طریق آن کار کنند و نیز رقابت برای تولید واکسن‌هایی که می‌توانند به پاندمی پایان دهند).
کاترین مان، اقتصاددان ارشد جهانی در شرکت سیتی گروپ ، گفت: “در سال رویارویی با 19-Covid و تغییرات اقیلمی، اهمیت اصول نوآوری افزایش می‌یابد. همچنین ایشان اشاره می‌کند که “نوآوری اغلب با ایده‌های جدید، محصولات جدید و خدمات جدید اندازه‌گیری می‌شود.” اما در حقیقت میزان به‌کارگیری و توسعه نوآوری است که معیار واقعی موفقیت است.

پیشرفت ووهان
بیشتر اطلاعات بلومبرگ مربوط به قبل از بحران ویروس است. جالب توجه است که بسیاری از کشورهای دارای شاخص بالای نوآوری -مانند کره جنوبی، آلمان و اسرائیل- پیش‌قراولان جهان در مبارزه با بیماری کووید بوده‌اند (چه در شناسایی و چه در واکسیناسیون).
شرکت های آمریکایی مانند Zoom Video Communications Inc، یا واکسن‌سازی Pfizer Inc از نمادهای نوآوری سال گذشته هستند که نشان‌دهنده رتبه برتر ایالات متحده برای تراکم شرکت‌های با تکنولوژی بالاست.
به گفته پاول رومر (اقتصاددان برنده جایزه نوبل) این همه‌گیری همچنین نوع دیگری از موفقیت را مورد توجه قرار داده است، که بیشتر از فناوری یا تحقیقات، مربوط به سیاست و سازمان است. رومر، استاد دانشکده تجارت استرن دانشگاه نیویورک گفت: “ما باید بدانیم كه معیارهای موجود از ابعاد مهم نوآوری غافل می‌شوند”. مقامات در ووهان برای اولین بار نشان دادند که طی چند هفته، آزمایش 10 میلیون نفر از ساکنان یک شهر برای ویروس کرونا امکان‌پذیر است. این یک نوآوری بسیار مهم در بهداشت عمومی مهم محسوب می‌شود.

“آینده‌ای داشته باشید”
بازگشت کره جنوبی به رتبه اول عمدتا به دلیل افزایش فعالیت ثبت اختراع یا به عبارت دیگر عملکرد قوی در تحقیق و توسعه و تولید است.
به گفته لی كیونگ موك، استاد مدیریت بازرگانی دانشگاه ملی سئول، در كره جنوبی تقریباً همه پذیرفته‌اند كه “تحقیق و توسعه برای داشتن آینده ضروری است”. این کشور از یک سو در رقابت با کشورهای پیشرفته‌تر، که هنوز هم در زمینه عملکرد بهتر از آنها عمل نمی‌کنند، و از سوی دیگر چین که با نیروی کار ارزان در حال جهش سریع است، قرار دارد.
در رده دوم سنگاپور قرار دارد، این کشور بودجه‌ای را برای کمک به کارگران و شرکت‌ها در جهت گذار به اقتصاد دیجیتال اختصاص داده است. همچنین در شاخص تولید دارای نمره عالیست و دانشگاه‌های این کشور در رقابت جهانی دانشگاهی در ردیف آموزش‌های پیشرفته و عالی قرار گرفته‌اند. سوئیس، پیشرو در فناوری مالی و بیولوژیکی است و در هر دو گروه تحقیقاتی این شاخص نزدیک رتبه اول است.
دو سال پیش یورگن میشلز، اقتصاددان ارشد Bayerische Landesbank، به آلمان هشدار داده بود كه این كشور فاقد نیروهای ماهر و استراتژی مناسب برای فناوری نسل بعد است و در رتبه‌بندی جدید نوآوری می‌بینیم که آلمان جایگاه خود را از دست داده است.
ایالات متحده و چین به عنوان دو اقتصاد بزرگ، بیشترین نوآوری‌های جهان را به خود اختصاص داده‌اند و همچنین درگیر نبرد بر سر زمینه‌های اصلی سیاست مانند حقوق مالکیت معنوی هستند. شکاف بین آنها به طور مداوم در طول زمان کاهش یافته است.

نمودار شکاف نوآوری آمریکا و چین

“زمان خواهد برد”
ایالات متحده که در رتبه نخست اولین شاخص نوآوری در بلومبرگ قرار داشت، در رده‌بندی جدید با دو پله سقوط به رتبه یازدهم رسید. سال گذشته، هیات علمی ملی آمریکا در گزارشی دریافت که “زمانی ایالات متحده رهبر بی‌رقیب در علوم و مهندسی بود، اما اکنون نقش کمتری را در اختیار دارد”.
این کشور با وجود شهرت جهانی دانشگاه های خود، در تحصیلات عالی نمره بدی کسب می‌کند. این کم کاری احتمالاً با موانعی که بر سر دانشجویان خارجی وجود دارد، که معمولاً در کلاس های علوم و فناوری برجسته هستند، بدتر شده است –از جمله سیاست‌های ویزا دولت ترامپ، و سپس همه‌گیر شدن بیماری-.
جو بایدن رئیس جمهور جدید قول داده است که با سرمایه‌گذاری 300 میلیارد دلاری در تحقیق و توسعه و دستیابی به موفقیت در فناوری‌های پیشرفته، به بخش “تولید” ایالات متحده نیروی تازه‌ای ببخشد، سیاستی که وی با عنوان “نوآوری در آمریکا” از آن نام برد.
به گفته سونگ وون سون، اقتصاددان دانشگاه Loyola Marymount در لس‌آنجلس، ایالات متحده هنوز طلایه‌دار است -اما امروزه نوآوری‌های آن از شرکت‌های کوچکتر حاصل می‌شود و رسیدن به مصرف کننده بیشتر زمان می‌برد. وی گفت: “بسیاری از ایده‌های جدید برآمده از بسیاری از شرکت‌های نوپا و استارت‌آپ‌ها هستند و تجاری‌سازی ایده‌ها و به عبارتی تبدیل ایده به محصولات قابل فروش زمان‌بر است.”

چین که در شاخص 2021 یک رتبه سقوط کرده و به جایگاه شانزدهم رسیده است، در رقابت با ایالات متحده بر سر جنبه‌های اصلی سیاست نوآوری قفل شده است.

آنچه اقتصاددانان بلومبرگ می‌گویند
“تشدید رقابت بین ایالات متحده و چین در حال تغییر شکل دادن به فضای نوآوری است. برای ایالات متحده، ترس در مورد از دست دادن مالکیت معنوی به یک رقیب ژئوپلیتیکی، حمایت از سیستم نوآوری‌باز را تضعیف می‌کند. برای چین، ترس از قطع ارتباط با فناوری خارجی باعث تسریع سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه داخلی می‌شود”.

– اقتصاددان ارشد تام اورلیک

اقتصاد چین با بهبود شرایط در زمینه رکود حاصل از ویروس کرونا، در میان رقبا جای خود را به دست آورد. اما در همین شاخص لغزشی دارد که آن بیانگر مسائل طولانی مدت مانند فرسایش در ایجاد و تولید ارزش افزوده است – جایی که رقبای منطقه ای مانند ویتنام و بنگلادش جایگاه خود را به ثابت کرده اند.
از دیگر کشورهای مهم امسال می توان به هندوستان اشاره کرد که برای اولین بار از سال 2016 به 50 کشور برتر صعود کرد و اروگوئه که برای اولین بار واجد شرایط شده است. الجزایر و آرژانتین از جمله کشورهایی بودند که بیشترین سقوط را داشتند.
روند رتبه بندی با بیش از 200 اقتصاد آغاز شد که در مقیاس 0-100 در هفت دسته با وزن برابر امتیاز گرفتند. کشورهایی که اطلاعات مربوط به حداقل شش دسته را گزارش نکرده بودند حذف شدند. بنابراین با حذفیات انجام شده تعداد به عدد 111 کاهش یافته است ( بلومبرگ 60 اقتصاد برتر را منتشر می کند).

ایندکس و رتبه نوآوری 2021
ایران در ایندکس و رتبه نوآوری 2021
ایران در رتبه نوآوری بلومبرگ 2021
هفت معیار تعریف شده در رتبه بندی کشور های نوآور

1- سرمایه گذاری بر تحقیق و توسعه
درصد تولید ناخالص داخلی کشور (GDP) اختصاص یافته به تحقیق و توسعه (R&D). کره جنوبی با داشتن 4.3٪ از تولید ناخالص داخلی خود ، تقریبا 70 میلیارد دلار آمریکا، به تحقیق و توسعه در این رده قرار دارد.

2- فعالیت ثبت اختراع
تعداد اختراعات ثبت شده در سطح بین المللی. ایالات متحده به دلیل صنعت قدرتمند فناوری، همچنان پیشرو است و ثبت اختراعات مربوط به هوش مصنوعی (AI) رشد ویژه ای را نشان می دهد.

3- سرمایه گذاری در آموزش عالی
این معیار به سطح تحصیلات کارگران، به ویژه کسانی که دارای مدرک لیسانس یا فوق لیسانس و دکترا هستند، اشاره دارد. سنگاپور با سرمایه گذاری 20٪ از بودجه سالانه خود پیشتاز است. در مقابل، ایالات متحده قرار دارد که به سختی 2 درصد سرمایه گذاری می کند.

4- ارزش افزوده در صنعت
دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده ارزش افزوده را به عنوان “سهم یک صنعت خصوصی یا بخش دولتی در تولید ناخالص داخلی کلی” تعریف می کند. به گفته بلومبرگ، رهبر این معیار کشور ایرلند است.
5- بهره وری
ایرلند نیز به دلیل آنچه Paul Krugman ، اقتصاددان برنده جایزه نوبل، افزایش شدید تولید ناخالص داخلی این کشور در نتیجه هجوم گسترده شرکت های چند ملیتی تعریف کرده است، این دسته را نیز رهبری می کند.

6- تراکم شرکت های با تکنولوژی پیشرفته
این معیار شامل شرکت های اختصاص داده شده به فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، الکترونیک و غیره است. با این معیار ایالات متحده رهبر بلامنازع است، زیرا خانه بزرگترین شرکت های فناوری جهان است.

7- تمرکز محقق – تجمیع محققان
تعداد متخصصان علوم و مهندسی (از جمله دانشجویان دکترا) به ازای هر سر کل جمعیت. کشور پیشرو دانمارک است که تقریباً یک پنجم از تحقیقات آن در 10٪ از مهمترین نشریات کشورهای OECD ذکر شده است.

ویژگی های 5 کشور برتر در رتبه بندی نوآوری بلومبرگ

کره جنوبی
به لطف مشوق های بخش خصوصی از بزرگترین شرکت های فناوری جهان برخوردار است. این کشور همچنین پیشروترین تولید کننده تلفن های هوشمند و تلویزیون است. تعهد آن به آموزش عالی در تعداد زیاد از محققان منعکس شده است.
‌ سنگاپور
یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان را در اختیار دارد و بر اساس گزارش بانک جهانی دومین کشوری است که دارای تجارت آسان است. همچنین در معیار سطح تحصیلات و بهره وری انرژی خود برجسته است است.

سوئیس
محل زندگی بزرگترین شرکت های چند ملیتی و معتبر بین المللی در جهان است. موقعیت آن در رتبه بندی به دلیل صنعت قدرتمند، قدرت در تحقیق و توسعه و تمرکز بالای محققان علمی در مراکزی مانند CERN است.

آلمان
به لطف ارزش افزوده صنعت تولید و تمرکز شرکت های با فناوری پیشرفته که تحقیقات را در بخش هایی مانند صنعت خودرو و الکترونیک ارتقا می دهند، مقام دوم را به خود اختصاص می دهد. این کشور همچنین از نظر تعداد ” یونیکورن (استارت آپ های با ارزش بالای 1 میلیارد دلار)” یکی از پنج کشور برتر است.

سوئد
به لطف سطح بالای بهره وری و تعهد خود به سرمایه گذاری در فناوری، دارای ارتباطات از راه دور و تجهیزات رایانه ای به عنوان دو عامل اصلی رشد تولید ناخالص داخلی، دارای یکی از نوآورترین اقتصادهای جهان است.

رتبه بندی نوآوری بلومبرگ 2021

با مطالعه مطالب علمی مرتبط با مدیریت تکنولوژی، تحلیل و توسعه یکپارچه کسب وکار می توانید با آخرین دستاوردهای این علم آشنایی پیدا کنید. 

آخرین مقالات

نوآوری و ایزو 56000

نوآوری و ایزو ISO 56002 آنالیز شکاف نوآوری تجزیه و تحلیل شکاف به شما می گوید که برای تبدیل شدن به یک سازمان نوآورانه چه

مطالعه

چرخه نوآوری

چرخه نوآوری ۱۲ گروه_فرآیند چرخه سیستم‌های نوآوری لازم به یادآوری است که سیستم نوآورانه‌ای که در اکثر سازمان های نوآور کار می کند از مجموعه

مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *